Opis z https://biblio.czytak.com.pl/catalog?phrase=23438&date_from=2005-02-09&date_to=2024-04-03
Ivo Andrić (1892-1975),wybitny pisarz serbski, laureat Nagrody Nobla za rok 1961. W swoich utworach (powieści, opowiadania) wykorzystuje głównie dzieje Bośni pod panowaniem tureckim. Do najbardziej znanych należą społeczno-obyczajowe powieści- kroniki; "Konsulowie ich cesarskich mości" oraz "Most na Drinie".
(Biblioteka Poetów "Exlibris" / Klub Poetycki Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej, Związku Młodzieży Wiejskiej, Redakcji "Nowej Wsi", Ludowej Spółdzielni Wydawniczej)
Wybór wierszy rumuńskiego poety Tudora Argheziego (1880-1967) zawierający 24 przekłady z tomiku "Ex libris" (PIW, 1966) oraz przekłady nowe, po raz pierwszy ukazujące się w przekładzie książkowym. We wstępie nakreślono krótką biografię autora, a także zanalizowano jego twórczość, tego "najoryginalniejszego artysty słowa w literaturze rumuńskiej, pisarza na miarę europejską. Wprzęgnięty w rozliczne działania, wrażliwy zarówno na uroki przyrody, jak i na urodę przedmiotów wykonanych ręką ludzką, poeta wolał raczej przekładać na obrazy pojęcia oderwane, niż od rzeczy namacalnych przechodzić do abstrakcji. W rozważaniach filozoficznych posługiwał się mową potoczną, ale niezmiernie bogatą. Dla oddania całej złożoności myśli i uczuć szukał niezwykłych skojarzeń, naginał niekiedy składnię w sposób karkołomny. Doszukiwał się w poezji sensu istnienia, był poetą niepokoju i rozterki, ale też piewcą Człowieka, jego twórczych możliwości [ze Wstępu]". Wybór zaopatrzony także w posłowie zawierające odrębną notę biograficzną.
Wybór wierszy Adama Asnyka (1838-1897), polskiego poety i dramatopisarza, zaopatrzony także w odrębną notę biograficzną. "Nazywano go zarówno , jak i przedstawicielem poezji czasów pozytywizmu, epoki głoszącej kult nauki i pracy u podstaw ( nazwał Julian Krzyżanowski naszych pozytywistów). Dostrzegano w jego poezji elementy znamienne dla twórczości parnasistów, sławiących w kunsztownych strofach (ulubioną ich formą - podobnie jak Asnyka - był sonet) zamierzchłe dzieje i legendy, stare kultury i piękno dawnych dzieł sztuki. Widziano w twórczości Asnyka i zapowiedzi poezji symbolistycznej (np. wiersz ). Piętno , tak charakterystyczne dla poezji Młodej Polski, podkreślał w twórczości Asnyka jego najwybitniejszy badacz (i entuzjasta zarazem) Eugeniusz Kucharski [ze Wstępu]".